Batalia o wióry
WINIARSTWO
Nowoczesność kontratradycjonalizm
Batalia o wióry
KRZYSZTOF KOWALSKI
Dąb -- "Quercus robur" -- rośnie w Europie, Ameryce Północnej i zachodniej Azji. W starożytnej Grecji i Rzymie symbolizował moc najwyższego boga, Zeusa i Jowisza; u Germanów i Skandynawów -- Donara i Tora. W Delos, w tamtejszej wyroczni szumiał święty dąb, a w jego gałęziach gołębie gruchały: "To mówi Zeus", u jego podnóża zaś, spod korzeni wypływało źródło, z któregoszemrania natchniona wieszczka przepowiadała przyszłość. Podobnie było w całym starożytnym świecie.
A jednak, te koligacje dębu poszły w zapomnienie, dziś myśli się o nim głównie w kategoriach budowlanych (deski, belki) oraz gastronomicznych. Rzecz w tym, że wiórki, strużyny dębowe, umieszczane w pomieszczeniach, w których powstaje wino, zawieszane w płóciennych workach ponad kadziami, a nawet wsypywane bezpośrednio do nich, podnoszą walory smakowe i zapachowe wina. Tradycjonaliści uważają to za świętokradztwo.
Dawniej
W dziele zatytułowanym "Theatre d'Agriculture" (tłumaczenie zbędne) , wydanym w roku 1599, jego autor, Olivier de Serres napisał: "Przez pierwsze lata leżakowania w meblach (! ) dębowych wino nabiera nadzwyczajnej woni, dla jednych wstrętnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta