Informacje
Informacje
Brygadier Kopeć
W numerze 14/ 98 " Plusa Minusa" ukazał się artykuł p. Jerzego Jastrzębowskiego pt. "Brygadier Kopeć". Autor, kończąc, pisze o gen. Kopciu: "Czy nie zostawił potomstwa? Kiedy i gdzie zmarł brygadier Józef Kopeć i gdzie został pochowany? ".
Otóż jestem w prostej linii potomkiem generała i przekazuję brakujące informacje. Józef Kopeć, po przywróceniu mu przez cara Aleksandra I praw obywatelskich i stopnia brygadiera oraz związanych ztym apanaży, jedzie do Puław na zaproszenie księżnej Izabeli Czartoryskiej. W podzięce za gościnę przekazuje jej przywiezione z Kamczatki zbiory etnograficzne, które zostają umieszczone w "świątyni Sybilli". Księżna też namawia go do spisania wszystkich wydarzeń, związanych z podróżą i pobytem na zesłaniu. Generał przystępuje więc do pisania "Dziennika", dedykując go księżnej z podziękowaniem za sympatię i pomoc. W tym czasie życzliwa p. Chodkiewiczowa darowuje mu majątek z 200 morgami dobrej ziemi i sadem owocowym, gdzie przez pewien czas gospodaruje on razem ze swoimi byłymi żołnierzami. Prawdopodobnie w tym czasie żeni się z panną Anielą Szymderówną, być może jedną z "panien dworu" księżnej Izabeli.
Ponieważ jego kuzyn, chorąży Wincenty, zaprasza go do swojego majątku rodowego Luszniewo na Litwie, wyjeżdża tam ipo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta