Wypowiedzieć umowy kontraktowe, postawić szlaban
Niemcy obawiają się polskichrobotników
Wypowiedzieć umowy kontraktowe, postawić szlaban
Prezydent centralnego związku budownictwa niemieckiego ZDB, Fritz Eischbauer wystąpił, w związku ze zbliżającymi się wyborami, z katalogiem żądań politycznych pod adresem posłów do Bundestagu. Wśród nich znalazło się także żądanie wypowiedzenia wszystkich umów, zawartych z rządami państw Europy Środkowej i Wschodniej, określających kwoty i warunki zatrudnienia w Niemczech robotników kontraktowych. Czy Niemcom uda się doprowadzić do takich wyłączeń zależy nie tylkood samej Unii Europejskiej, ale również od krajów negocjujących członkostwo.
Polska, jak wiadomo, zamierza domagać się okresów przejściowych w wielu dziedzinach. W zamian UE zapewne przedłuży okres, po którym Polacy będą mogli swobodnie osiedlać się w krajach obecnej "15" i legalnie, bez żadnych ograniczeń, podejmować tam pracę. Jest jednak niemożliwe, aby na terenie Niemiec okres ten był dłuższy niż 5-7 lat od momentu przystąpienia Polski do UE. Obecnie najczęściej powtarzaną datą jest 1 stycznia 2002 roku.
Przestrzeganie płacy minimalnej
W przypadku rozszerzenia Unii Europejskiej niemieckie budownictwo domaga się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta