Okrągły stół, przewrót wojskowy czy rewolucja?
ANALIZA
Okrągły stół, przewrót wojskowy czy rewolucja?
WOJCIECH SADURSKI
z dżakarty
Prezydent Suharto doszedł do władzy trzydzieści dwa lata temu w atmosferze dramatycznego społecznego wrzenia: studenci nieustannie protestowali, prezydent (wówczas był to Sukarno) był powszechnie z nienawidzony i coraz bardziej desperacko chwytał się sposobów utrzymania władzy, tłumy rządziły ulicami i atakowały Chińczyków, obwinianych za zbyt wysokie ceny. Wszystkie te zjawiska są obecne dzisiaj, po dwóch miesiącach nieustających protestów studenckich i trzech tygodniach krwawych zamieszek ulicznych, wywołanych rosnącą drożyzną. Brakuje tylko jednego elementu: otwartego wypowiedzenia zaufania prezydentowi przez dowódców sił zbrojnych (wówczas jednym z tych dowódców był szef strategicznej rezerwy armii, generał Suharto) .
"Gdy przynajmniej jeden dowódca w stanie czynnym poprze opozycję, cały problem zostanie rozwiązany" -- mówi mi Subadjo Anam, bliski współpracownik pani Megawati Sukarnoputri -- córki prezydenta Sukarno i przewodniczącej zdelegalizowanej frakcji Demokratycznej Partii Indonezji. Na razie to się nie stało, a spekulacje na temat podziałów w ramach naczelnego dowództwa są tematem numer jeden dyskusji politycznych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta