Informacje
LISTY
Informacje
Praca posłów poza oceną wyborców
Żenujące są obrazki pokazywane w telewizji, kiedy posłowie przemawiają do kilkudziesięciu obecnych, bo sala obrad świeci pustkami. Odbiorcami i słuchaczami wygłaszanych przemówień z trybuny sejmowej są wtedy głównie telewidzowie i radiosłuchacze, którzy nie mają nic do powiedzenia przy podejmowaniu decyzji. Sprawozdawcy telewizyjni starają się często ratować sytuację, informując, że znacząca część posłów przebywa w palarni, w bufecie bądź w holu, gdzie mogą śledzić przebieg obrad dzięki zainstalowanym telewizorom.
O nie najlepszym poczuciu odpowiedzialności za wypełnianie obowiązków przez posłów świadczy też brak szeroko dostępnych informacji o terminach spotkań zwyborcami, o pracy biur poselskich, ich adresach, godzinach przyjęć itp. Posłowie w zasadzie nie są zobowiązani do składania okresowych informacji pisemnych o swojej pracy w terenie -- w okręgach wyborczych, przed kierownictwem Sejmu i klubów parlamentarnych.
Posłowie bardzo ładnie mówią w czasie kampanii wyborczej o więzi z wyborcami, a później, kiedy zostaną wybrani, zapominają o bieżącym kontakcie z wyborcami, o konsultowaniu się i zasięganiu opinii wyborców w sprawach podejmowanych na forum sejmowym. Wtedy najważniejsze dla posłów staje się stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta