Nowe zadania sądów
NOWELIZACJA
Postępowanie karne skarbowe
Nowe zadania sądów
STANISłAW ONISZCZUK
Proponowana nowelizacja przepisów ustawy karnej skarbowej (dalej: uks) ma na celu przede wszystkim przystosowanie jej do nowej kodyfikacji prawa karnego powszechnego. Wprowadza także nowe rozwiązania dotyczące roli sądów powszechnych w tym szczególnym postępowaniu karnym. Jego swoistość ma źródło w karnoadministracyjnym sposobie prowadzenia dochodzeń oraz, co najważniejsze, sposobie orzekania w tych sprawach. Orzecznictwo karne skarbowe pozostaje w ręku organów administracji, co od dawna wywołuje krytykę przedstawicieli doktryny.
W bezwzględnej większości spraw karnych skarbowych orzekają w I instancji urzędy celne i urzędy skarbowe, a w II instancji -- izby skarbowe i Główny Urząd Ceł (art. 130 uks) . W 1997 r. prowadzono ok. 200 tys. postępowań karnych skarbowych i nie należy się spodziewać zmniejszenia ich liczby. Przewidziane sankcje karne za przestępstwa skarbowe są zazwyczaj bardzo dotkliwe finansowo, choćby więc z tego powodu dalsze utrzymywanie orzecznictwa w rękach organów pozasądowych jest nie do pogodzenia z panującym w Polsce porządkiem prawnym i wymaga zmian. Ten stan rzeczy narusza przede wszystkim przepis art. 2 § 1 ustawy -- Prawo o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta