Nowe nadzieje w leczeniu raka piersi
MEDYCYNA
W Polsce dwukrotnie mniejsza wyleczalność niż w krajach zachodnich
Nowe nadzieje w leczeniu raka piersi
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Nigdy jeszcze nie było tak optymistycznych doniesień o nowych możliwościach zwalczania raka piersi, najczęstszej choroby nowotworowej atakującejkobiety.
Nowe ustalenia, gorąco obecnie omawiane podczas kongresu onkologicznego w Los Angeles, stwarzają nadzieje zarówno na skuteczniejsze leczenie tego wyjątkowo niebezpiecznego raka, jak też na zapobieganie jego nawrotom.
Na raka piersi co roku choruje w Polsce 9 tys. kobiet, a ich liczba ciągle zwiększa się. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż choroba ta jest w naszym kraju wykrywana zbyt późno. Z tego też powodu onkologom nie udaje się uratować większości pacjentek. Wyleczalność jest prawie dwukrotnie mniejsza niż w najbardziej rozwiniętych krajach, bo wciąż brakuje pieniędzy na wprowadzanie badań przesiewowych (z użyciem mammografii) . A powinny być nimi objęte kobiety po 50. roku życia, najbardziej narażone na tę chorobę. Tym większe są zatem oczekiwania na poprawę skuteczności dostępnych obecnie terapii.
Operacje synchronizowane
Przykładem są badania prof. Iana Fentimana, szefa brytyjskiego Imperial Cancer Research Fund. Twierdzi on, że dla skutecznego usunięcia guza piersi ważny jest nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta