Niemal każdy przepis budzi wątpliwości
Projekt ustawy o finansach publicznych
Niemal każdy przepis budzi wątpliwości
ELżBIETA CHOJNA-DUCH
Rządowy projekt ustawy o finansach publicznych, regulujący problematykę o zasadniczym znaczeniu ustrojowym, pozostawia bardzo wiele do życzenia.
Idea tego projektu jest słuszna. Właściwe gospodarowanie publicznymi środkami pieniężnymi -- realistyczne planowanie, oszczędne, racjonalne ich wydatkowanie, skuteczna kontrola -- powinno leżeć upodstaw każdego budżetu podmiotu publicznego w każdym państwie, w każdym okresie historycznym.
Polska praktyka budżetowa, podobnie jak innych państw, jest rozbieżna z tymi postulatami, a działania podejmowane przez organa odpowiedzialne za politykę budżetową cechuje mała skuteczność. W ostatnich latach podejmowano działania wielokierunkowe, dotyczące zarówno dochodów, jak i wydatków budżetowych oraz deficytu budżetowego. Polegały one zwłaszcza na zmianach prawa. Również obecnie proponowane przedsięwzięcia mają być przeprowadzane przez zmianę obowiązujących przepisów.
Zgodnie z zapowiedziami twórców ustawy o finansach publicznych jej celem jest "konsolidacja sektora finansów publicznych", "zwiększenie ich jawności i przejrzystości" oraz "wzmocnienie demokratycznej kontroli nad tym sektorem", a także "wykonanie postanowień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta