Życie w biotopie
Życie w biotopie
Góra Świętej Anny - skarb kultury i przyrody. Fot. Jacek Zachara
Dzikie życie, dzika Polska, dziki pomysł ? Członkowie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot próbują przekonywać, że ochrona dzikiej przyrody nie jest objawem ludzkiej wielkoduszności, tylko życiową koniecznością.
Pokazanie na mapie Polski miejsc, w których przyroda zachowała swój pierwotny, nieskażony charakter, gdzie rośliny, zwierzęta, woda, powietrze i gleba współżyją według naturalnych praw i nie zmienionych od wieków zależności, nie jest trudne. Takich miejsc już prawie nie ma.
- To będzie przede wszystkim mapa konfliktów - mówi Janusz Korbel z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, która opracowuje mapę dzikiej Polski. - Do każdego punktu na tej mapie konieczny będzie szeroki aneks, opisujący zagrożenia.
Chronimy przyrodę czy obuwika
Na początku był pretekst. Żeby uchronić jakieś miejsce, trzeba było wykazać, że żyje tam coś niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju. Stąd wzięły się rezerwaty. Na przyrodniczej mapie Polski znaleźć można obecnie 22 parki narodowe (projektuje się utworzenie kilku następnych). Są parki krajobrazowe i mnóstwo - dokładnie 1206 - rezerwatów.
Puszcza Białowieska - ostatnie fragmenty lasu pierwotnego. Fot. Janusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta