Kosmiczna psychoterapia za miliardy dolarów
ROSJA -- USA
Niektórzy amerykańscy naukowcy twierdzą, że wysyłanie kosmonautów na stację Mir jest niepotrzebnym ryzykiem. Rosjanie jednak wciąż nie chcą się przyznać, że przegrali gwiezdną rywalizację.
Kosmiczna psychoterapia za miliardy dolarów
JACEK KALABIńSKI
z waszyngtonu
A merykański wahadłowiec kosmiczny Discovery miał w nocy z wtorku na środę wystartować z przylądka Canaveral, a by zabrać na Ziemię zrosyjskiej stacji Mir ostatniego z amerykańskich a stronautów. Kiedy Andrew Thomas wróci na Ziemię, agencja kosmiczna NASA wyda stłumione westchnienie ulgi.
Stłumione, ponieważ ze względów politycznych amerykańscy astronauci mają nadal ryzykować wspólne loty z Rosjanami, teraz na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej. Doświadczenie pożarów, awarii komputerów pokładowych i zderzenia Mira z pojazdem wiozącym zaopatrzenie jasno wskazuje, że 478 milionów dolarów, które zapłacono Rosji za pobyt siedmiu astronautów amerykańskich na pokładzie, zostało wrzuconych w kosmiczną otchłań. Koszty dowożenia astronautów wahadłowcami do Mira szacuje się na ponad dwa miliardy.
Bez rosyjskiego ani rusz
Dyrektor programu Shuttle -- Mir, wicedyrektor NASA Frank Culbertson, powiedział: "Nie wiedzieliśmy, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta