Junkierskie drogi
HISTORIA
Wspomnienia Klausa von Bismarcka, potomka "żelaznego kanclerza"
Junkierskie drogi
JERZY KORCZAK
Nie odkryję Ameryki jeśli stwierdzę, że żadna ciekawsza publikacja niemieckiego autora przyjaznego Polsce nie powinna umknąć czytelniczej uwadze. A jeśli już autorem jest Klaus von Bismarck, potomek "żelaznego kanclerza", wywodzący się z jednego ze sławniejszych rodów pruskich junkrów, to takiej książki przeoczyć nie wolno.
Bismarck należał do tych nielicznych Niemców, którzy już w 1954 roku publicznie opowiedzieli się za granicą na Odrze i Nysie, a potem konsekwentnie przez wszystkie lata, w każdej konstelacji politycznej, orędowali za pełnym pojednaniem z Polską. Jego bezpretensjonalnie zatytułowane "Wspomnienia" sięgają dzieciństwa i wczesnej młodości spędzonej na Pomorzu.
W latach 30. młody Bismarck wykazuje, skrzętnie przed otoczeniem skrywaną, pogardę wobec wodza i nowego reżimu. Ale w niczym nie przeszkadza mu to w beztroskim życiu, jakie pędził w garnizonie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta