Tymczasowe aresztowanie pozbawionego wolności
ANALIZA
Sąd Najwyższy należy zwolnić z obowiązków pozakasacyjnych
Tymczasowe aresztowanie pozbawionego wolności
LECH K. PAPRZYCKI
Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym stosowanym wobec podejrzanych lub oskarżonych o najpoważniejsze przestępstwa. Ma ono na celu jedynie zabezpieczenie prawidłowego tokupostępowania (art. 209 kodeksu postępowania karnego, dalej: k. p. k. , co zawsze tu oznacza k. p. k. z 1969 r. ). Z całego Rozdziału 24 k. p. k. jednoznacznie wynika, że stosowanie tymczasowego aresztowania ma charakter wyjątkowy, a czas bardzo ograniczony.
Wyjątkowość tego najbardziej dolegliwego środka zapobiegawczego eksponowana była od dawna, zwłaszcza w literaturze przedmiotu, a rzecz stała się jeszcze bardziej doniosła z chwilą przyjęcia przez Polskę europejskiej konwencji oochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Teraz bowiem szczególnego znaczenia nabiera orzecznictwo Europejskiej Komisji i Trybunału Praw Człowieka, które niezwykle rygorystycznie podchodzą do problematyki stosowania tymczasowego aresztowania. Z tego ostatniego względu unormowania k. p. k. po nowelizacjach dokonanych w latach 90. , a zwłaszcza przepisy nowego k. p. k. z 1997 r. (dalej: n. k. p. k. ), który wejdzie w życie 1 września 1998 r. , odpowiadają współczesnym standardom europejskim, stwarzając właściwą ochronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta