Fuzja, czyli dekompozycja zespołów ludzkich
Połączenie PBR i BRE wywołuje silne ruchykadrowe
Fuzja, czyli dekompozycja zespołów ludzkich
Bank Rozwoju Eksportu (BRE SA) kupił na giełdzie większość akcji Polskiego Banku Rozwoju (PBR SA) . Następnie zarządy obu spółek zadecydowały o połączeniu organizacyjno-prawnym obu banków. Dla pracowników PBR, ale także BRE fuzja oznacza poważne zmiany. Już dziś wiadomo, że nie wszyscy z PBR znajdą zatrudnienie w nowo tworzonych strukturach. Redukcje dotkną też pracowników BRE.
Kodeks pracy nie zna pojęcia fuzji. Natomiast w art. 23' mówi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną w dotychczasowym stosunku pracy. Oznacza to, że z chwilą dokonania fuzji nastąpi formalne przejęcie pracowników PBR przez BRE.
Każdy pracodawca chce zatrudniać u siebie tylko te osoby, które są mu potrzebne. Na około 400 osób zatrudnionych w PBR ważnych z punktu widzenia BRE okazało się prawie 300 -- i tyle otrzymało propozycje zatrudnienia. Ile z nich przyjmie zaproponowane warunki, jeszcze nie wiadomo.
Sprawami pracowniczymi w związku z fuzją banków zajmują się Anna Osterczuk, wicedyrektor Departamentu Kadr i Organizacji BRE, i Urszula Pinakiewicz, dyrektor personalny PBR.
-- Zdajemy sobie sprawę, że tym, co najbardziej doskwiera pracownikom w trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta