Mieszkania z dynamitem
W cywilizowanym świecie, zgodnie ze wskazaniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, azbest uznano za truciznę
Mieszkania z dynamitem
KRYSTYNA FOROWICZ
Wczoraj, w Akademii Górniczo-Hutniczej zakończyło się dwudniowe sympozjum na temat azbestu i materiałów zawierających azbest oraz zagrożeń z tego wynikających, jak iich eliminacji.
Prof. Jerzy Dyczek, sekretarz naukowy sympozjum powiedział, zorganizowaliśmy spotkanie w momencie, gdy wchodzą w życie przepisy ograniczające stosowanie azbestu i odpowiednie przepisy wykonawcze dotyczące postępowania z tym szkodliwym materiałem. W naszym kraju jest to problem nie tylko techniczny, zdrowotny, ale też społeczny.
W czterech zakładach produkujących azbest -- przypomnijmy "Eternit" w Szczucinie, "Izopol" w Trzemesznie, Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Wierzbicy, "Izolacja" w Ogrodzieńcu -- w maju doszło do strajków. Pracownicy nie przerywali pracy i nie opuszczali zakładu. Ze strajkującymi solidaryzował się łódzki "Polonit".
Zgodnie z ustawą zakłady azbestowe mają zaprzestać produkowania wyrobów z azbestem do końca września tego roku.
Związkowcy poparlistrajki
O azbeście wielokrotnie pisaliśmy. Od 1992 r. , kiedy to kolejni ministrowie wydawali (bezskutecznie) zakazy produkcji i stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta