Cena spokoju
Dziś w Genewie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych pięciu potęg jądrowych, by znaleźć sposób na nowy początek w polityce wobec Indii i Pakistanu
Cena spokoju
MARIA WňGROWSKA
Świat wstrzymał oddech, kiedy najpierw Indie, a następnie Pakistan przystąpiły do prób nuklearnych i demonstrowały, że byłyby zdolne "naprawdę" wystrzelić w siebie nawzajem rakiety. Był to szok wywołany nie tylko podziemnymi eksplozjami, ale także obawami przed zniweczeniem kształtującego się dopiero układu sił.
Zaczęto zadawać pytanie: jak to możliwe, żeby mocarstwa atomowe i liczne inne kraje zdążały ku budowie świata postzimnowojennego, przede wszystkim ograniczając zbrojenia, a tymczasem Delhi i Islamabad znajdują się o krok od wymiany ciosów, co przywodzi na myśl najczarniejszy okres konfrontacji w stosunkach Wschód -- Zachód?
Ten właśnie kontrast spowodował, że zaczyna się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak należy postępować z państwami subkontynentu indyjskiego i Azji Południowej, by rozwój wydarzeń w tamtym regionie nie wymknął się spod kontroli, nie nabrał groźnej dynamiki, nie przekreślił wieloletnich wysiłków. To właśnie będzie tematem pierwszych konsultacji wielkich mocarstw, poświęconych strategii wobec państw z subkontynentu indyjskiego. Dzisiaj w Genewie spotykają się ministrowie spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta