Piłka nad światem
Piłka nad światem
Raz na cztery lata świat zdaje się wariować na punkcie piłki. Staje się - za sprawą telewizji - "globalną wioską". Żaden rodzaj widowiska masowego nie jest w stanie zgromadzić większej widowni niż mundialowy mecz. Przed nami - XVI MŚ we Francji.
A zaczęło się od decyzji Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), która w 1928 roku oświadczyła: "FIFA będzie organizować co cztery lata, po raz pierwszy w 1930 roku, piłkarski turniej - Coupe du Monde. Puchar ufunduje FIFA. W Pucharze mogą uczestniczyć reprezentacje wszystkich krajowych związków, będących członkami FIFA".
13 - 30 lipca 1930 r. - Urugwaj (13 reprezentacji)
Eliminacje były niepotrzebne. Do turnieju zgłosiło się bowiem tylko 13 krajów, w tym zaledwie cztery z Europy: Belgia, Francja, Jugosławia i Rumunia. Federacje europejskie odstraszała długa podróż i jej wysokie koszty (bezpodstawnie - pokrywali je organizatorzy), ale tak naprawdę bolała je perspektywa zawieszenia na kilka tygodni rozgrywek ligowych i przewidywane z tego powodu straty finansowe. Urugwaj dostał mistrzostwa, bo wygrał dwa poprzedzające je turnieje olimpijskie (1924 - Paryż, 1928 - Amsterdam) i obchodził stulecie uchwalenia konstytucji. Gospodarze byli faworytami, mieli rzeczywiście wspaniałą reprezentację i nie dopuszczali myśli, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta