Szczęśliwy podział własności
Reforma ochrony zdrowia a reforma administracyjna państwa
Szczęśliwy podział własności
IRENEUSZ PAWłOWSKI
Ochronę zdrowia bezpośrednio dotykają rozwiązania dwóch systemowych reform: reforma ustrojowa kraju i wprowadzenie powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Zostanie dokonany rozdział właściciela zakładu (prowadzącego) od finansującego udzielanie świadczeń.
Tak więc z jednej strony należy spojrzeć na to, kto będzie właścicielem i jaka będzie prawna i organizacyjna forma funkcjonowania istniejących publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Z drugiej strony trzeba określić, jak będzie rozwiązane finansowanie opieki zdrowotnej.
Kto będzie właścicielem
Reforma ustrojowa państwa zakłada przejęcie przez gminy wszystkich publicznych: wiejskich i gminnych, ośrodków zdrowia oraz przychodni zaspokajających potrzeby mieszkańców gminy, a funkcjonujących do tej pory w strukturach miejskich zakładów opieki zdrowotnej. Natomiast szpitale, specjalistyczne zespoły opieki zdrowotnej i inne zakłady opieki zdrowotnej prowadzone przez wojewodę, a nie będące szpitalami wysokospecjalistycznymi mają zostać przejęte przez powiaty. Samorząd wojewódzki prowadziłby najbardziej wyspecjalizowane jednostki. Przejęcie oznacza przeniesienie własności majątku zakładów należącego dotychczas do skarbu państwa na jednostki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta