Informacje
Informacje
W KRAJU
4
147 (5007)
25 czerwca 1998
Kancelaria Sejmu -- ile inwestować w demokrację
Biurokracja czy profesjonalizm
ADMINISTRACJA
JERZY
PILCZY
ń
SKI
Ile trzeba inwestować w demokrację? Utrzymanie parlamentu kosztowało w ubiegłym roku każdego obywatela w naszym kraju 50 groszy miesięcznie, a każdego podatnika 70 groszy.
Można się spierać czy to dużo, czy mało. Jeśli wziąć pod uwagę, że zaledwie od kilku lat trwa odradzanie się i rozwój parlamentaryzmu w Polsce, nie są to sumy szokujące. Znana jest też w politologii teza, że na instytucjach służących demokracji nie zawsze warto oszczędzać. Oszczędności te w stosunku do wydatków budżetu państwa będą i tak minimalne, natomiaststraty, jakimi to grozi, mogą okazać się katastrofalne. Takie mogą być następstwa błędnych decyzji budżetowych czy też legislacyjnych parlamentu.
Trudno jednak sobie wyobrazić, aby nakłady na tego rodzaju instytucje były całkiem nieograniczone. Parlament wybierają obywatele. Ma on służyć społeczeństwu. Poddany jest więc szczególnej kontroli społecznej. Opinia publiczna w Polsce jest czuła na wynaturzenia władzy i skłania się raczej ku "siermiężnemu" modelowi parlamentarzysty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta