Granice kar bez zmian
Projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń
Granice kar bez zmian
JACEK WOJNAR
Nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby w przygotowywanej nowelizacji kodeksu wykroczeń obniżyć granice kary aresztu i ograniczenia wolności.
Dobiegają końca prace Sejmu nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu wykroczeń, kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz innych ustaw zawierających przepisy dotyczące wykroczeń. Niewiele pozostało więc czasu, by wyrazić zastrzeżenia do propozycji budzących wątpliwości.
Przygotowywana nowelizacja jest konieczna, zarówno ze względu na uchwalenie nowych kodyfikacji karnych, które mają wejść w życie 1 września tego roku, jak i ze względu na wejście w życie nowej konstytucji. Wart. 237 przewiduje ona, iż karę aresztu może orzec tylko sąd, podczas gdy dotychczas orzekały ją kolegia.
Przewidziane przejęcie przez sądy orzecznictwa w sprawach wykroczeń, uzasadnia opracowanie całkiem nowej procedury, ale jest na to czas do 17 października 2001 r. Dziś sądy nie są jeszcze przygotowane do orzekania w sprawach wykroczeń, głównie ze względów kadrowych.
Z kolei opracowanie nowej procedury dotyczącej wykroczeń uzasadniać będzie przygotowanie nowego k. w. Słusznie zatem zdecydowano się na nowelizację prawa o wykroczeniach, a nie na tworzenie nowych kodeksów. Tym bardziej że na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta