Opodatkowanie VAT
UMOWY NIENAZWANE
Factoring
Opodatkowanie VAT
HANNA LITWIńCZUK
Z gospodarczego punktu widzenia factoring jest formą finansowania krótkoterminowego, która umożliwia przedsiębiorcy sprzedającemu towary z odroczonym terminem płatności uzyskanie środków pieniężnych do dyspozycji jeszcze przed upływem tego terminu.
Na mocy umowy factoringu przedsiębiorca (factorant) otrzymuje od factora (banku lub wyspecjalizowanej instytucji factoringowej) środki pieniężne w wysokości np. 80 proc. wartości wierzytelności. Stanowią one rodzaj kredytu udzielonego przez factora i mogą być przeznaczone na bieżące finansowanie działalności gospodarczej. Płatność na rzecz factoranta wynikająca z umowy uwzględnia poniesione przez factora koszty obsługi wierzytelności oraz odsetki od postawionych do dyspozycji kwot.
Umowa factoringu należy do umów nienazwanych, zawierających elementy typowe dla różnych umów, m. in. przelewu wierzytelności, pożyczki, zlecenia. W literaturze podkreśla się, że chociaż jednym z głównych elementów tej umowy jest przelew wierzytelności, to nie można jej istoty sprowadzać tylko do cesji wierzytelności. Za J. Steckim ("Factoring w praktyce bankowej", Toruń 1995) przytoczę niektóre argumenty na poparcie tego stanowiska. Jednym znich jest występowanie przy umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta