Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anaboliki na stadionie

29 czerwca 1998 | Prawo | WC

PRAWO SPORTOWE

Przeciw dopingowi

Anaboliki na stadionie

WIKTOR CAJSEL

Stosowanie dopingu w sporcie jest problemem nie tylko etycznym i medycznym. Wymusza również odpowiednie regulacje prawne.

W ubiegłym roku opublikowano kilka aktów wykonawczych do ustawy o kulturze fizycznej, wśród nich przepisy precyzujące i uszczegółowiające zasady zwalczania dopingu w sporcie.

Ustawodawca poświęcił tej kwestii rozdział 9 ustawy z 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. nr 25, poz. 113, dalej: ukf) . Zawiera on postanowienia ogólne, takie jak definicja dopingu (art. 47) ; określenie organu właściwego w sprawach dopingu (art. 48) ; zagadnienie obowiązkowych badań antydopingowych (art. 49) , które doprecyzowały zarządzenia wykonawcze prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.

W art. 47 ukf czytamy: "Dopingiem jest stosowanie przez zawodników metod, środków farmakologicznych oraz i nnych metod i środków uznanych za dopingowe (ust. 1) . Stosowanie dopingu jest zabronione (ust. 2) ". Jest to przepis wyjściowy do dalszych uregulowań.

Stosowanie dopingu w sporcie jest problemem wielopłaszczyznowym. Rozpatrywać go można zarówno w kontekście etycznym, medycznym, jak i prawnym. W tym ostatnim wyłania się problematyka odpowiedzialności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1425

Spis treści
Zamów abonament