Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eliminowanie luk

29 czerwca 1998 | Prawo | WJ

OPINIE

Zwalczanie prania pieniędzy

Eliminowanie luk

WIESłAW JASIńSKI

Dostosowywanie polskiego prawa do standardów Unii Europejskiej wymaga nie tylko modyfikowania i tworzenia nowych rozwiązań, ale także korelacji różnych fragmentów systemu. Specyficznym przykładem jest tu korelowanie regulacji z obrębu prawa bankowego i finansowego oraz szeroko pojętego prawa karnego dla zapobiegania i zwalczania prania pieniędzy. Niestety, tworzenie nowych przepisów zwalczających zjawisko legalizowania brudnych dochodów nie przebiega bez bardzo poważnych błędów.

Podstawową wadą kreowania polskiego systemu zwalczania procederu od 1992 r. było odstąpienie od standardów wypracowanych wcześniej w państwach Europy Zachodniej. Podejście takie oznacza, że następstwem uznania prania pieniędzy za przestępstwo musi być jego zwalczanie oraz zapobieganie mu w różnych podmiotach, w tym w bankach, możliwe także dzięki odpowiednim regulacjom prawnofinansowym. Odwrócenie kolejności prac, które nastąpiło w Polsce, należy ocenić raczej negatywnie. Otóż banki zobowiązane były od 1992 r. do przeciwdziałania przestępstwu, które faktycznie nim nie było. Prace legislacyjne nad odpowiednią penalizacją przerywano, a następnie opóźniano. Wreszcie powstał przepis art. 5 ustawy z 12 października 1994...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1425

Spis treści
Zamów abonament