Budowniczy mostów
Kardynał Casaroli - czyli o syntezie wymogów idealnych i praktycznych
Budowniczy mostów
DOMINIK MORAWSKI
z Rzymu
Postać zmarłego niedawno kardynała Agostino Casarolego, powszechnie uznanego jako architekta izarazem budowniczego watykańskiej polityki otwarcia na Wschód, która doprowadziła do obalenia muru berlińskiego, przywodzi na myśl -- niezależnie od profilu religijnego -- cenne przymioty cywilizacji śródziemnomorskiej. Watykańscy dyplomaci, głównie narodowości włoskiej, byli isą jej znakomitymi rzecznikami.
W moim przekonaniu ten ważny rozdział powojennych dziejów w Europie powinien być przedmiotem wykładów na uczelniach lub w instytutach zajmujących się problematyką międzynarodową właśnie dlatego, że zawiera elementy dydaktyczne, przerastające jedynie wątek ściśle religijny. Rzadko bowiem w historii, tak jak w ciągu 25 lat (od 1963 do 1988 r. ) uporczywych starań Casarolego, specjalnego wysłannika kolejnych trzech papieży, doszło do tak pozytywnej syntezy wymogów idealnych ipraktycznych. Poprzez drobne kroki Casaroli, w swych misjach na Wschód, budował kolejne filary mostu po jednej stronie, zachęcając równocześnie budowniczych po drugiej stronie brzegu, tzn. podzielonej Europy, by czynili to samo, co w rezultacie umożliwiło przerzucenie przęseł łączących oba brzegi.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta