Fachidioten
Fachidioten
MACIEJ RYBIń SKI
zbonn
Czytałem kiedyś zabawną książkę Marka Twaina, stanowiącą zapis jego podróży do Europy w latach 70. ubiegłego stulecia. W iększość książki mówiła o Niemczech isporo Twainowskich obserwacji jest nadal aktualnych, jak choćby przepis na niemiecką kawę: należy postawić na ogniu kocioł zwodą ipóki się nie zagotuje, nacierać ziarnkiem kawy cykorię. Następnie wrzucić cykorię do wrzątku igotować tak długo, aż wszystkie szkodliwe składniki kawy wyparują.
Pod tym względem nic się nie zmieniło ikelnerzy we włoskich restauracjach w RFN nigdy nie zaniedbają zapytać, czy klient życzy sobie espresso czy też brudną wodę -- to znaczy dzban niemieckiej kawy. Również Twainowska wskazówka, że niemieckie białe wino od octu odróżnić można po etykiecie na butelce jest aktualna.
Cały rozdział tej książki poświęcił Twain specyfice języka niemieckiego. Między innymi zasadzie stawiania czasownika na końcu zdania, co sprawia, że przy bardziej wyrafinowanych formach literackich zdużą liczbą zdań podrzędnych iwtrąconych czytelnik zapomina, oco w ogóle chodzi, zanim dojdzie do czasownika. Dzisiaj ta cecha języka niemieckiego jest raczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta