Czy Niemcy pomogą
KATOWICE
Budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego
Czy Niemcy pomogą
Gotowy tuż przed wybuchem wojny nowoczesny gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach w latach 1941--44 został decyzją administracji niemieckiej rozebrany cegła po cegle. Muzeum Śląskie reaktywowano dopiero w 1984 roku, do dziś mieści się wza małym wstosunku do jego potrzeb budynku zastępczym. Zdaniem obecnego dyrektora tej placówki, najwyższy czas upomnieć się u Niemców ozadośćuczynienie.
Do budowy gmachu Muzeum Śląskiego przystąpiono w 1935 roku, po zaciągnięciu na ten cel przez wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego tzw. pożyczki amerykańskiej. Budynek miał zostać oficjalnie otwarty w marcu 1940 roku. -- W momencie wybuchu II wojny światowej był najnowocześniejszą siedzibą muzealną w Europie -- mówi dr Lech Szaraniec, dyrektor Muzeum Śląskiego.
Gmach był dziełem inż. arch. Karola Schayera, pracownika W ydziału Komunikacyjno-Budowlanego Urzędu W ojewódzkiego, któremu wojewoda Grażyński zlecił projekt, idoktora Tadeusza Dobrowolskiego, pierwszego dyrektora MŚ. Był sumą wiedzy, którą obaj posiedli w czasie objazdów po europejskich muzeach. Wzorowali się zwłaszcza na nowo wznoszonym muzeum w Hadze. Budynek MŚ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta