Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Niemcy pomogą

22 lipca 1998 | Kultura | DL
źródło: Nieznane

KATOWICE: Budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego

Czy Niemcy pomogą

To zdjęcie Muzeum Śląskiego ukazało się 25 sierpnia 1938 roku na łamach "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", który informował, że po zamontowaniu okładzin ścian zewnętrznych i fasad oraz zainstalowaniu centralnego ogrzewania zimą 1939 roku gmach Muzeum zostanie oddany do użytku. FOT. CZESŁAWA DATKA/ARCHIWUM DOKUMENTACJI MECHANICZNEJ

Gotowy tuż przed wybuchem wojny nowoczesny gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach w latach 1941-44 został decyzją administracji niemieckiej rozebrany cegła po cegle. Muzeum Śląskie reaktywowano dopiero w 1984 roku, do dziś mieści się w za małym w stosunku do jego potrzeb budynku zastępczym. Zdaniem obecnego dyrektora tej placówki, najwyższy czas upomnieć się u Niemców o zadośćuczynienie.

Do budowy gmachu Muzeum Śląskiego przystąpiono w 1935 roku, po zaciągnięciu na ten cel przez wojewodę śląskiego Michała Grażyńskiego tzw. pożyczki amerykańskiej. Budynek miał zostać oficjalnie otwarty w marcu 1940 roku. - W momencie wybuchu II wojny światowej był najnowocześniejszą siedzibą muzealną w Europie - mówi dr Lech Szaraniec, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Gmach był dziełem inż. arch. Karola Schayera, pracownika Wydziału Komunikacyjno-Budowlanego Urzędu Wojewódzkiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1445

Spis treści

Raporty

Zamów abonament