Przepis na pogodną starość
Przepis na pogodną starość
Mieszkańcy krajów uprzemysłowionych nie tylko coraz częściej dożywają 100 lat, ale są też wcoraz lepszej kondycji
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Ludzie wstarszym wieku cieszą się znacznie lepszym zdrowiem idłużej zachowują młodość, niż się powszechnie uważa. Wokół starzenia nagromadziło się zbyt dużo mitów iuprzedzeń. Na przełomie obecnego stulecia mieszkańcy krajów uprzemysłowionych nie tylko coraz częściej dożywają 100 lat, ale są też wcoraz lepszejkondycji. Trzeba jedynie przestrzegać służącego zdrowiu stylu życia.
Znane chińskie przysłowie mówi, że trzeba umrzeć młodo, tak późno jak tylko to możliwe. Do tej maksymy powraca współczesna medycyna. Obecnie ważne jest nie tylko, jak długo ludzie żyją, ale też jak są sprawni iaktywni -- do późnej starości. Kłopot polega tylko na tym, w jaki sposób można tak długo utrzymać dobrą formę isamopoczucie? Jedno nie ulega wątpliwości: dla osiągnięcia pogodnej starości nie jest wcale konieczne wzmacnianie organizmu megadawkami witamin ilekami oraz stosowanie wymyślnych kuracji.
Sekret długowieczności
Takie są wnioski znajnowszego raportu na ten temat, opublikowanego w USA w książce "Successful Aging" (Radosna starość) , wydanej nakładem Pantheon Books w Nowym Yorku. Jej autorzy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta