Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady opodatkowania i następstwo prawne

22 lipca 1998 | Prawo | LB

ANALIZA

Łączenie się spółek powiązanych

Zasady opodatkowania i następstwo prawne

LESZEK BIAŁOŃ

Jakie są konsekwencje podatkowe łączenia się spółek kapitałowych per incorporationem (czyli przez przejęcie, na zasadach art. 283 pkt 1 kodeksu handlowego, majątku spółki), gdy spółka przejmująca jest wyłącznym właścicielem udziałów podmiotu przejmowanego?

Ta specyficzna forma połączenia odbywa się bez potrzeby podwyższania kapitału zakładowego/akcyjnego spółki inkorporującej, a zatem bez wydawania nowych udziałów w zamian za przejęty majątek. W sensie ekonomicznym następuje jedynie wchłonięcie odrębnego dotychczas przedsiębiorstwa spółki przejmowanej do majątku jej właściciela, czyli powiększenie masy majątkowej przedsiębiorstwa tego ostatniego o poszczególne składniki majątkowe (w rozumieniu art. 55 1 kodeksu cywilnego) należące uprzednio do spółki przejmowanej.

W nieco uproszczonym ujęciu bilansowym połączenie per incorporationem podmiotów powiązanych polega na konsolidacji bilansów obu spółek. W (skonsolidowanym) bilansie spółki inkorporującej po stronie aktywów zamiast udziałów w spółce przejmowanej - unicestwionych w związku z zakończeniem jej bytu prawnego - pojawiają się wartości poszczególnych składników majątku trwałego i obrotowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1445

Spis treści

Raporty

Zamów abonament