Popia główka
Popia główka
Zioła, z których sporządza herbaty dla współbraci i lekarstwa na potrzeby klasztoru, ojciec Gabriel Giba zbiera sam.
Chociaż od wieków ziołolecznictwo kojarzy się z zakonnikami - niewiele wiadomo o tym, jak sporządzają oni swoje tradycyjne mieszanki, maści i nalewki. Furta klasztorna nadal strzeże tajemnic niejednej receptury. Potrzeba było więc długich pertraktacji, żeby nakłonić do rozmowy przeora konwentu bonifratrów w łódzkim osiedlu Chojny.
Tam, na peryferiach miasta, w dużym i zupełnie współczesnym budynku, dalekim od naszych wyobrażeń o grubych murach klasztoru, bonifratrzy prowadzą najstarszą w Polsce poradnię ziołoleczniczą.
Z Wilna do Łodzi
Wydany w 1992 roku "Zielnik klasztorny ojców Bonifratrów" zawiera receptury prawie stu mieszanek, pół setki nalewek i kilkudziesięciu "kąpieli ziołowych". Przepisy ułożone są według rodzaju schorzenia: mieszanka na grypę, na bezsenność, zioła do płukania gardła...
- Z 1794 roku pochodzi jeden z naszych najstarszych receptariuszy-zielników, autorstwa bonifratra Ludwika Perzyny - mówi przeor łódzkiego konwentu bonifratrów, brat Franciszek Salezy Chmiel. - W archiwum mamy receptury spisane ręcznie na luźnych kartkach, niektóre bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta