Azbestowa gorączka
ŚRODOWISKO
Trucicielom pozostały tylko dwa miesiące
Azbestowa gorączka
KRYSTYNA FOROWICZ
WIzopolu w Trzemesznie ostatnia płyta z azbestem zejdzie z taśmy produkcyjnej już 6 sierpnia. Teraz ekipy specjalistów oczyszczają hale fabryczne, a nawet powietrze z pyłu azbestowego i wszelkich śladów szkodliwej działalności. -- Będzie nas to kosztowało prawie 2 mln zł -- szacuje Jacek Tomczuk, prezes zarządu PPHU Izopol SA. Azbestowa gorączka ogarnęła cały kraj.
W Szczucinie, gdzie od 1959 r. pracuje zakład azbestowo-cementowy zalega na składowisku co najmniej 110 tys. msześc. odpadów azbestowych. Wojewoda Tarnowa oczekuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyzna 2 mln zł na likwidację rakotwórczych odpadów. Wtym roku otrzymał 300 tys. zł
Całkowity zakaz produkowania płyt azbestowo-cementowych zacznie obowiązywać w Polsce od 28 września tego roku, asprzedawać je będzie można tylko do marca 1999 r.
Terminy te -- przypomnijmy -- narzuca ustawa przyjęta przez Sejm wczerwcu zeszłego roku. Zakłady branży azbestowej miały więc rok na wyeliminowanie tego surowca z produkcji, ale tak naprawdę od 6 lat trwa walka resortu ochrony środowiska zazbestowymi trucicielami. Za dwa miesiące, jeśli zakłady nie zaproponują nowego produktu do sprzedaży, przestaną istnieć, awkonsekwencji wielu ludzi straci pracę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta