Polskie ziemie zniemiecką przeszłością
Najwyższy czas odpowiedzieć na pytanie, jaktradycje ziem już nie naszych mogą być pozytywnie włączone wproces edukacji młodzieży
Polskie ziemie zniemiecką przeszłością
EWA K. CZACZKOWSKA
Kiedy doktor Danuta Berlińska z Instytutu Śląskiego, odwiedzając jedną zrepatrianckich wsi na Opolszczyźnie, zaskoczona zauważyła, że wciągu zaledwie kilku lat, akonkretnie od podpisania traktatu z Niemcami w 1990 roku, miejscowość w ypiękniała, odmłodniała, podzieliła się swoim spostrzeżeniem ze starszym gospodarzem -- przesiedleńcem ze Wschodu. On odpowiedział: To dlatego, że gdy Niemcy tu wrócą, niech widzą, że nie zmarnowaliśmy tego, co zostawili.
Działo się to niedawno, po ujawnionych wmediach przypadkach żądania przez niemieckich wysiedleńców zwrotu ich dawnej własności na zachodnich ipółnocnych ziemiach Polski oraz po rezolucji niemieckiego Bundestagu.
-- Ów gospodarz żartował, ale to był gorzki żart ukrywający lęk przed Niemcami, który istnieje zwłaszcza w starszym pokoleniu -- komentuje doktor Berlińska, socjolog z Instytutu Śląskiego w Opolu.
Po rezolucji Bundestagu wsprawie udziału niemieckich wypędzonych w budowaniu zjednoczonej Europy, ale mówiącej także o "otwartych jeszcze sprawach dwustronnych" iotym, że wypędzenie Niemców było bezprawiem, ów lęk może tylko wzrosnąć, tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta