Polskie ziemie z niemiecką przeszłością
Najwyższy czas odpowiedzieć na pytanie, jak tradycje ziem już nie naszych mogą być pozytywnie włączone w proces edukacji młodzieży
Polskie ziemie z niemiecką przeszłością
Pamięć o skomplikowanej historii północnych i zachodnich ziem Polski przetrwała, mimo kilkudziesięcioletnich zabiegów komunistycznej propagandy. Na zdjęciu jeden z pomników postawionych w latach trzydziestych przez mieszkańców Opolszczyzny ku pamięci niemieckich żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej, zburzony po drugiej wojnie światowej i odbudowany w latach dziewięćdziesiątych.
FOT. ARCHIWUM
EWA K.CZACZKOWSKA
Kiedy doktor Danuta Berlińska z Instytutu Śląskiego, odwiedzając jedną z repatrianckich wsi na Opolszczyźnie, zaskoczona zauważyła, że w ciągu zaledwie kilku lat, a konkretnie od podpisania traktatu z Niemcami w 1990 roku, miejscowość wypiękniała, odmłodniała, podzieliła się swoim spostrzeżeniem ze starszym gospodarzem - przesiedleńcem ze Wschodu. On odpowiedział: To dlatego, że gdy Niemcy tu wrócą, niech widzą, że nie zmarnowaliśmy tego, co zostawili.
Działo się to niedawno, po ujawnionych w mediach przypadkach żądania przez niemieckich wysiedleńców zwrotu ich dawnej własności na zachodnich i północnych ziemiach Polski oraz po rezolucji niemieckiego Bundestagu.
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta