Informacje
ROZMOWA
Informacje
Prof. dr hab. Irena Boruta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, dr Marek Pliszkiewicz, ekspert
*
Paszport Międzynarodowej Organizacji Pracy w XXI wiek
: Odniosłam wrażenie, że najważniejsze tematy tegorocznej Konferencji Ogólnej Międzynarodowej Organizacji Pracy oscylowały raczej wokół problematyki gospodarczej niż ochrony praw pracowniczych. Czy państwo, uczestnicząc w tej konferencji*, doszli do tego samego wniosku?
MAREK PLISZKIEWICZ: Interesy pracowników wychodzą w MOP na pierwszy plan, jednak by mogły być chronione, trzeba wejść w materię gospodarczą. Paradoksalnie -- trzeba zadbać ointeresy pracodawcy, żeby mógł stworzyć lub utrzymać miejsca pracy. Nie da się rozwiązać problemów społecznych bez uporządkowania zagadnień ekonomicznych. Iodwrotnie: nie sposób uporać się z kwestiami ekonomicznymi, nie uwzględniając potrzeb społecznych. Przenikanie się jest koniecznością. Stąd wrażenie, ojakim pani mówiła.
IRENA BORUTA: Rozwiązania, które MOP proponuje, uwzględniają bardzo mocno gospodarczy aspekt. Sprzyja temu zasada trójstronności. Przedstawiciele pracodawców, oni zwłaszcza, są wyrazicielami interesów kapitału. Przedstawiciele rządów szukają wyważonych stanowisk, uwzględniających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta