VAT
- Obrót wierzytelnościami - relacja z redakcyjnego dyżuru
- Opodatkowanie transakcji w składzie celnym Relacja z redakcyjnego dyżuru
Obrót wierzytelnościami
Przedstawiamy kolejny odcinek relacji z dyżuru telefonicznego poświęconego VAT oraz podatkowi akcyzowemu, który odbył się w naszej redakcji 1 lipca 1998 r. Na pytania czytelników odpowiada TOMASZ MICHALIK, doradca podatkowy ze spółki Ernst & Young.
Czy podmiot zajmujący się obrotem wierzytelnościami jest zawsze zwolniony od VAT?
Tomasz Michalik: Sprzedaż wierzytelności jest czynnością nie podlegającą ustawie o VAT. Jeżeli zatem podmiot zajmuje się tylko tym, to nie jest podatnikiem. Jeżeli jednak zajmowałby się także czymś innym, to powinien zarejestrować się dla potrzeb VAT. Podatek będzie jednak płacił tylko od czynności innych niż obrót wierzytelnościami. Obrotu tego nie będzie również wskazywał w ewidencji dla potrzeb VAT.
A jeżeli taki sam podmiot płaci wierzytelnością za towar, który następnie sprzedaje osobie trzeciej?
Wówczas mamy do czynienia ze sprzedażą towaru, a więc czynnością podlegającą opodatkowaniu. Podatnikiem jest tu osoba wydająca towar w zamian za wierzytelność.
Jeżeli w danym miesiącu firma zarejestrowana dla potrzeb VAT uzyskała obrót wyłącznie z tytułu obrotu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta