Koncepcja źródeł prawa
ANALIZA
Konstytucja
Koncepcja źródeł prawa
SłAWOMIRA WRONKOWSKA
Zgodnie zkonstytucyjną koncepcją źródeł prawa rozporządzenie to jedyny akt wykonawczy o mocy powszechnie obowiązującej. Jego konstrukcja jest konsekwencją zasady prymatu ustawy wsystemie źródeł prawa oraz tradycyjnego poglądu, że jedynie ustawa może udzielać organom władzy wykonawczej upoważnienia do unormowania spraw, które wzasadzie należą do zakresu regulacji ustawowej.
Rozporządzenia jako akt powszechnie obowiązujący wydają wyłącznie organa wskazane w konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie iwcelu jej wykonania. Takie są podstawowe konstytucyjne cechy rozporządzenia (art. 92 ust. 1 konstytucji) .
Związek między ustawą upoważniającą aaktem względem niej wykonawczym ma zatem charakter kompetencyjny oraz funkcjonalny. Kompetencyjny, ponieważ akt wykonawczy jest wydawany wyłącznie na podstawie upoważnienia przyznanego przez ustawę. Powiązania funkcjonalne wyrażają się natomiast w tym, że ustawa wraz zaktami wykonawczymi tworzy całość zaprogramowaną przez ustawodawcę iwyczerpująco normującą pewien zakres stosunków społecznych. Akt wykonawczy nie ma "samodzielnego bytu", jest treściowo ikompetencyjnie uzależniony od ustawy, ale spełnia wobec niej w ażną funkcję służebną, bo bez niego ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta