Muzułmańska chusta wszkole
PRAWA KONSTYTUCYJNE
Uzewnętrznianie przekonań religijnych w Szwajcarii
Muzułmańska chusta wszkole
MAREK ANTONI NOWICKI
Prawo uzewnętrzniania przekonań religijnych, ich otwartego deklarowania nie jest chronione w sposób absolutny -- stwierdził Szwajcarski Trybunał Federalny z siedzibą w Lozannie wwyroku, którego znaczenie wykracza poza granice tego kraju.
Sprawa dotyczyła dopuszczalności ograniczeń wolności sumienia iwyznania nauczyciela szkoły publicznej na tle konstytucyjnej zasady poszanowania neutralności wyznaniowej izachowania w nich pokoju religijnego.
Oto główne tezy orzeczenia. * W olność sumienia iwyznania chroni noszenie ze względów religijnych określonego ubioru.
* Zakaz noszenia przez nauczycielkę w szkole publicznej chusty muzułmańskiej (foulard) , wymaganego jej zdaniem przez Koran, miał wystarczającą podstawę prawną iodpowiadał ważnemu interesowi publicznemu, zwłaszcza neutralności ipokojowi religijnemu w szkole, izachował zasadę proporcjonalności (wyrok z 12 listopada 1997 r. ; 2 P. 419/ 1996, Druga Izba Prawa Publicznego, X. przeciwko Conseil d'Etat du canton de Genéve) .
X. była nauczycielką mianowaną w szkole podstawowej w kantonie Genewa. W 1991 r. zerwała zkościołem katolickim, wybierając islam. Niedługo potem poślubiła Algierczyka. Starając się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta