Relikwia wargonie
KONSERWATORSTWO
Specjalna mieszanina gazowa chroni Całun Turyński
Relikwia wargonie
KRZYSZTOF KOWALSKI
Od 18 kwietnia bieżącego roku słynny zabytek, tak zwany Całun Turyński, lniana tkanina, wktórą -- jak głosi legenda -- owinięte było ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża, wystawiony jest na widok publiczny w Turynie, wtamtejszej katedrze św. Jana. Rok wcześniej, 12 kwietnia 1997 r. Całun omal nie spłonął podczas pożaru katedry. Uratował go wówczas strażak rozbijając toporkiem gablotę z kuloodpornego (! ) szkła i unosząc relikwię wbezpieczne miejsce.
Niebezpieczeństwo
O rganizatorzy tegorocznej ekspozycji, "Konfraternia Przenajświętszego Całunu", spodziewają się trzech, może czterech milionów widzów. Na podobną frekwencję liczą w roku 2000, gdy Całun ponownie zostanie wyeksponowany. Ale, mądry Włoch po szkodzie, tym razem ani wielomilionowa frekwencja, ani nawet pożar katedry, nic nie powinno zagrozić (nie licząc superwłamywaczy) temu niezwykłemu obiektowi, cokolwiek by myśleć o jego pochodzeniu. Tym razem bezpieczeństwa Całunu Turyńskiego nie powierzono Opatrzności, ale sile biegunowo przeciwnej, choć nie mniej potężnej, Jej W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta