Inflacja polskiej nauki
List otwarty do władz państwowych
Inflacja polskiej nauki
K RYSTYNA FOROWICZ
Obniża się poziom polskich uczelni i kadry naukowej, spada prestiż nauki i uczonych. Nakłady budżetowe na naukę są tak niepokojąco niskie, że zbliżamy się do pobicia rekordu świata. W łożeniu pieniędzy na badania naukowe jesteśmy na szarym końcu, przed Grecją i Turcją -- alarmują uczeni. Dziś odbywa się konferencja "Zapaść nauki polskiej i jej konsekwencje".
Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego skierowali do władz państwowych "list otwarty". Wyrażają głębokie zaniepokojenie sytuacją finansową nauki polskiej.
W tym roku rząd przeznaczył na naukę 0, 47 proc. PKB -- czyli 2, 4 mld zł, co oznacza -- w cenach realnych -- spadek o 20 proc. w porównaniu z 1992 r.
Komitet Badań Naukowych zapewniał, że będzie zabiegał opoprawę sytuacji materialnej nauki. Wariant superoptymistyczny przewidywał osiągnięcie już w przyszłym roku 1 proc. PKB. Ale bardziej realne wydawało się stopniowe dochodzenie do tego poziomu: w przyszłym roku 0, 6, a w 2001 r. już 1 proc. , co oznaczałoby 7, 3 mld zł. Trzy lata miały zostać wykorzystane na wdrażanie nowego systemu finansowania. -- Nie będzie to już mechaniczny podział na piony, dyscypliny czy poszczególne placówki, a finansowanie najlepszych -- zapowiedział szef KBN, prof....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta