Chcą być radnymi
SAMORZňD
Dla młodych ludzi start w wyborach to często początek kariery politycznej
Chcą być radnymi
Łukasz i Magda mają dwadzieścia lat, Marcin o rok więcej. Chcą być radnymi. Co skłania ich do ubiegania się o mandaty? Czy młodość i energia są w stanie zrekompensować brak doświadczenia? Socjologowie są pewni jednego: z punktu widzenia państwa i jego instytucji ważne jest, by młodzież rozpoczynała karierę właśnie w samorządach i tam zdobywała doświadczenie do zawodowego uprawiania polityki.
Łukasz Chmielewski mieszka w Konstancinie, ma 20 lat i kandyduje do sejmiku województwa mazowieckiego z listy Przymierza Społecznego. Jest na drugim roku polonistyki UW. Działał w samorządzie szkolnym w liceum. Trafił na listę wyborczą, ponieważ szukano kandydata. Nie działa w żadnej młodzieżówce partyjnej.
Dwudziestoletnia Magda Zabłocka kandyduje z Unii Wolności do warszawskiej rady gminy Bielany. Studiuje prawo. W liceum wstąpiła do unijnej młodzieżówki. Kandydowała do rady osiedlowej.
Marcin Otręba ma 21 lat. Jest najmłodszym kandydatem na radnego powiatu z Piaseczna, z listy SLD. Studiuje zaocznie ekonomię, pracuje w piaseczyńskim Urzędzie Skarbowym.
Polityka nie zadowoli wszystkich
-- Dla mnie polityka jest specyficznym środkiem manipulowania ludźmi, zdobycia i utrzymania władzy. Dzięki niej partie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta