Saga skandynawskiej prowincji
ROZMOWA
Per Olov Enquist, szwedzki pisarz i dramaturg: W moich sztukach ludzie często zachowują się jak idioci
Saga skandynawskiej prowincji
: Pańska najnowsza powieść, wydana właśnie w Polsce "Biblioteka kapitana Nemo", opowiada historię dwóch chłopców, którzy w kilka godzin po urodzeniu zostają zamienieni w szpitalu i wracają do swoich prawdziwych rodziców dopiero po sześciu latach. Skąd pomysł tej historii?
PER OLOV ENQUIST: To nie pomysł, to się zdarzyło w mojej rodzinie, w małej wiosce oddalonej tysiąc kilometrów od Sztokholmu. Matką jednego zchłopców była moja ciotka. Znałem zresztą obie rodziny. Żyłem tą historią.
Jak doszło do zamiany noworodków?
To się stało w małym szpitalu na północy Szwecji. .. Adroga powrotu dzieci do rodzin była bardzo skomplikowana. Głównie pod względem prawnym. Trzeba było dotrzeć do Sądu Najwyższego. To była głośna w Szwecji historia. Znana jest jako sprawa zamiany Enquista.
Znany z literatury motyw zamiany - jego bohaterami są książę i żebrak - ma często tło społeczne. Czy w życiu było podobnie?
W tym przypadku literatura stała się życiem. Od tego czasu w szwedzkich szpitalach zostały zmienione reguły pracy. Na oddziałach położniczych wprowadzono etykiety z nazwiskami noworodków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta