Turcja, Kurdowie, Europa
SPRAWA OCALANA
Przyjazd przywódcy PKK do Rzymu to, zdaniem obserwatorów, najlepsze, co mogło się przydarzyć Kurdom tureckim. Problem, który tak naprawdę mało świat obchodził, naraz znalazł się w centrum uwagi.
Turcja, Kurdowie, Europa
TERESA STYLIńSKA
Nie pierwszy raz problem kurdyjski powoduje napięcie między Turcją a Włochami. Włosi w swoim czasie mieli do Turków pretensje, że dopuścili do masowego napływu nielegalnych imigrantów kurdyjskich. Turcy -- że Włosi zgodzili się na zorganizowanie w Rzymie posiedzenia emigracyjnego parlamentu kurdyjskiego, na domiar złego w siedzibie parlamentu. Teraz, gdy o azyl we Włoszech prosi Abdullah Ocalan, dla Turków wróg publiczny numer jeden, na plan pierwszy wysuwają się poważne aspekty polityczne -- przede wszystkim dla Ankary, ale także dla Rzymu.
Co począć bowiem z Ocalanem? Gdyby został przekazany Turcji -- co premier Massimo D'Alema kategorycznie wykluczył, ale co teoretycznie byłoby możliwe, gdyby Turcy szybko znieśli karę śmierci -- Włochy mógłby czekać kryzys polityczny. Choć w sprawie Ocalana włoscy politycy wykazują rzadko spotykaną zgodność poglądów, niezależnie od orientacji politycznej -- od postkomunisty Veltroniego przez separatystę Bossiego po centroprawicowego Cossigę -- to z całą pewnością nowy, nie całkiem jeszcze umocniony rząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta