Rosyjskie konteksty
Mickiewicz w IBL-u
Rosyjskie konteksty
"Mickiewicz -- mistyczny polityk", tak zatytułowany jest tom studiów Wiktora Weintrauba o autorze "Pana Tadeusza", jaki w wyborze i opracowaniu Zofii Stefanowskiej ukazał się nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich. Ta piąta (po dwóch polskich i dwóch angielskich) książka o Mickiewiczu zmarłego przed dziesięciu laty historyka literatury polskiej, obejmuje jego rozproszone prace, drukowane w wydawnictwach emigracyjnych i prasie. Prace drobniejsze, o mniejszym ciężarze gatunkowym niż "Poeta i prorok", co nie znaczy, że mniej ciekawe.
Wiktor Weintraub zajmował się Mickiewiczem przez 40 lat: w Anglii, a następnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie był profesorem na Uniwersytecie Harvarda. Wydana obecnie praca zawiera artykuły drukowane po polsku, z wyjątkiem dwóch studiów: "Carlyle i Mickiewicz" i rozprawy tytułowej, publikowanej w "Harvard Slavic Studies" w 1953 r. Dwa inne, obszerne szkice: "Z zagadek Mickiewiczowskich" i "Mickiewicz i Bakunin" swój pierwodruk miały w paryskiej "Kulturze".
Polityczne serwituty
Najciekawsze wydają się jednak recenzje z wydawanych w kraju książek o Mickiewiczu, które Weintraub drukował w "Wiadomościach"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta