Czy chcemy euro
INTEGRACJA
Blisko połowa Polaków chce bronić istnienia złotego, ponieważ uważa go za element narodowej świadomości
Czy chcemy euro
FILIP GAWRYś Czy złoty jest dla nas symbolem? Czy jesteśmy do niego przywiązani, czy -- przeciwnie -- bez trudu zmienimy zawartość portfeli na euro? Czy nie boimy się, że likwidacja złotego ograniczy naszą suwerenność? Zbadań "Rzeczpospolitej" przeprowadzonych w październiku przez Pracownię Badań Społecznych wynika, że ponad 40 proc. Polaków chciałoby płacić nową walutą. Jednocześnie jednak blisko połowa z nas chce bronićistnienia złotego, ponieważ uważa go za element narodowej świadomości Polaków. Stan naszej wiedzy o Unii Europejskiejjest niski, komentują socjologowie i politycy.
Pierwszego stycznia przyszłego roku Europa rozpocznie jedną z największych, jeżeli nie największą, operacji w jej dotychczasowej historii. Jedenaście państw UE zacznie się rozliczać w nowej, wspólnej walucie -- euro. Za trzy lata banknoty i monety z nowym napisem trafią do portfeli obywateli Unii Europejskiej. W zamierzeniach autorów tej wielkiej reformy nowy pieniądz ma przede wszystkim uczynić z państw UE silny gospodarczy organizm, zdolny do konkurencji ze Stanami Zjednoczonymi i rynkami azjatyckimi. O korzyściach mówi się wiele. Entuzjaści przekonują, że euro spowoduje powstanie jednego systemu cen w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta