Powrót potwora do jaskini
Powrót potwora do jaskini
KRZYSZTOF RUTKOWSKI
1.
" Nieszczęśni, którym każe los Z nosić burz ciosy! Aż nagle uśmiechnie się niebo
I wyjąc wróci potwór do jaskiń wgórze Hekla" William Blake "Do zimy". Przekład Czesława Miłosza.
2.
Przede wszystkim Füssli. "Mara nocna" pojawia się na obrazach Jana Lebensteina od lat w rozlicznych cytatach i wariantach, podobnie zresztą jak "Tytania i Spodek". Najbardziej tajemniczy i ekscentryczny artysta londyński przełomu XVIII i XIX wieku, wielbiciel Michała Anioła i Szekspira, nauczyciel i opiekun Williama Blake'a-- Johann Heinrich Füssli znany w Anglii jako Henry Fuseli -- ożywia "muzeum wyobraźni" Lebensteina od lat. Jan Lebenstein mi o tym powiedział.
"Mara nocna" wywołała w roku 1782 skandal w Londynie. Dziewczyna o oczach wypełnionych trwogą i rozkoszą, gnieciona koszmarem sennym -- kotosową oszponach sępa. Obraz promieniuje stężonym erotyzmem.
3.
"Ludzie zostaną przy życiu, a przestaną broić, skoro tylko będą słabsi. Ja ich teraz (. .. ) poprzecinam, każdego na dwie połowy; zaraz się ich tym osłabi, a jednocześnie będziemy z nich mieli większy pożytek, bo ich będzie więcej na ilość. (. .. ) Rzekł i porozcinał ludzi na dwoje, tak jak owoce na kompot....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta