Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót potwora do jaskini

12 grudnia 1998 | Plus Minus | KR

Powrót potwora do jaskini

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

1.

" Nieszczęśni, którym każe los Z nosić burz ciosy! Aż nagle uśmiechnie się niebo

I wyjąc wróci potwór do jaskiń wgórze Hekla" William Blake "Do zimy". Przekład Czesława Miłosza.

2.

Przede wszystkim Füssli. "Mara nocna" pojawia się na obrazach Jana Lebensteina od lat w rozlicznych cytatach i wariantach, podobnie zresztą jak "Tytania i Spodek". Najbardziej tajemniczy i ekscentryczny artysta londyński przełomu XVIII i XIX wieku, wielbiciel Michała Anioła i Szekspira, nauczyciel i opiekun Williama Blake'a-- Johann Heinrich Füssli znany w Anglii jako Henry Fuseli -- ożywia "muzeum wyobraźni" Lebensteina od lat. Jan Lebenstein mi o tym powiedział.

"Mara nocna" wywołała w roku 1782 skandal w Londynie. Dziewczyna o oczach wypełnionych trwogą i rozkoszą, gnieciona koszmarem sennym -- kotosową oszponach sępa. Obraz promieniuje stężonym erotyzmem.

3.

"Ludzie zostaną przy życiu, a przestaną broić, skoro tylko będą słabsi. Ja ich teraz (. .. ) poprzecinam, każdego na dwie połowy; zaraz się ich tym osłabi, a jednocześnie będziemy z nich mieli większy pożytek, bo ich będzie więcej na ilość. (. .. ) Rzekł i porozcinał ludzi na dwoje, tak jak owoce na kompot....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1568

Spis treści
Zamów abonament