Tylko uzasadnione powody
Przedłużenie tymczasowego aresztowania
Tylko uzasadnione powody
Każdy długi areszt jest sygnałem, że trzeba mu się uważnie przyjrzeć.
Bruno Contrada był zastępcą szefa Tajnej Służby Cywilnej Sycylii (SISDE) , przedtem m. in. szefem Kancelarii Komisarza do Walki z Mafią. Zatrzymano go 24 grudnia 1992 r. na podstawie nakazu wydanego przez sędziego śledczego, pod zarzutem udziału w organizacji typu mafijnego. Podstawą były zeznania złożone przez kilku pentiti -- byłych członków mafii, którzy zdecydowali się podjąć współpracę z władzami. Sędzia śledczy uznał, że oświadczenia te są wiarygodne, złożone dobrowolnie i stanowią poważne dowody winy, które zgodnie z prawem włoskim uzasadniały aresztowanie.
Przesłuchany przez sędziego śledczego 27 grudnia 1992 r. , stanął 12 kwietnia 1994 r. przed Sądem Rejonowym w Palermo.
W pierwszym wniosku o zwolnienie Contrada twierdził, że brak było dowodów jego winy, zeznania pentiti były głównie ze słyszenia i dotyczyły wydarzeń zodległej przeszłości. Sąd Kasacyjny 5 lutego 1993 r. oddalił ten wniosek. 23 lipca 1993 r. złożył następny, którego również nie uwzględniono.
Sędzia śledczy, na wniosek prokuratora, 23 grudnia 1993 r. przedłużył aresztowanie na następne sześćdziesiąt dni ze względu na skomplikowany charakter śledztwa oraz ryzyko usunięcia dowodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta