Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rażącej niewdzięczności nie było

05 stycznia 1999 | Prawo | IL

WYKŁADNIA

Dowody mają wskazać strony

Rażącej niewdzięczności nie było

Po zmianie kodeksu postępowania cywilnego, dokonanej przez ustawę z 1 marca 1996 r. (Dz. U. nr 43, poz. 189 ze zm. ), przewidziana w jego art. 232 możliwość dopuszczenia przez sąd dowodu nie wskazanego przez strony oznacza uprawnienie, a nie obowiązek sądu. Nieprzeprowadzenie przez sąd dowodu z urzędu (z własnej inicjatywy) z reguły nie jest zatem uchybieniem. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 1998 r. (sygn. III CKN 384/ 98) w sprawie Szczepana W. przeciwko jego synowi Andrzejowi W. , w której chodziło o odwołanie darowizny.

Wskazany przez SN art. 232 k. p. c. , w brzmieniu, jakie nadała mu nowelizacja z 1996 r. , głosi, że strony są obowiązane wskazać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne, iże sąd może dopuścić dowód nie wskazany przez stronę. W wersji poprzedniej artykuł ten zawierał dodatkowo przepis, że sąd "może także dla ustalenia koniecznych dowodów zarządzić odpowiednie dochodzenie".

Szczepan W. domagał się wskutek -- jak twierdził -- rażącej niewdzięczności syna wydania mu darowanej nieruchomości, którą była działka o powierzchni 0, 7 ha położna na wsi Taką możliwość daje darczyńcy art. 898 kodeksu cywilnego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1587

Spis treści
Zamów abonament