Problemy podatkowe
- Po wejściu do Unii Europejskiej
- VAT przez telefon Po wejściu do Unii Europejskiej
Orzeczenia Trybunału to wyrocznia
Czego mogą się spodziewać polscy podatnicy po włączeniu naszego kraju do Unii Europejskiej? Kto na tym zyska, a kto straci? Na jakie precedensowe orzeczenia unijnego sądownictwa będą mogły powoływać się nasze podmioty gospodarcze oraz ci, którzy utrzymują się z pracy najemnej? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w cyklu poświęconym relacjom między polskimi przepisami podatkowymi a unijnymi. Naszymi rozmówcami będą KRZYSZTOF SACHS i MIROSŁAW BARSZCZ ze spółki Arthur Andersen. Dziś wprowadzenie w system prawny i sądownictwo europejskie.
Dlaczego już teraz warto zapoznać się z regulacjami podatkowymi Unii?
Krzysztof Sachs: Chociażby z tego względu, że już w tej chwili jesteśmy zobowiązani do harmonizowania przepisów podatkowych z unijnymi, co wynika wprost z art. 68 traktatu stowarzyszeniowego (wszedł w życie w 1994 r.). Polscy podatnicy nie mają na razie możliwości dochodzenia swoich praw przed organami sądowymi Unii, lecz gdy tylko nasz kraj zostanie pełnoprawnym członkiem UE, będą mogli odwoływać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który w razie stwierdzenia niezgodności prawa krajowego z prawem Unii może swe orzeczenie oprzeć jedynie na przepisach
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta