Ingerencja w życie prywatne
Ofiara podsłuchiwanychrozmów telefonicznych
Ingerencja w życie prywatne
Ofiara podsłuchu rozmów telefonicznych prowadzonych z innego niż własny aparatu telefonicznego musi mieć możliwość ochrony w prawie krajowym.
W toku śledztwa dotyczącego licznych kradzieży oraz nielegalnego posiadania broni iamunicji sędzia śledczy 11 grudnia 1991 r. wydał zarządzenie o podsłuchu przez żandarmerię linii telefonicznej R. B. do 31 stycznia 1992 r. Potem przedłużał ten okres kilkakrotnie do 31 maja 1992 r. W rezultacie zarejestrowania niektórych rozmów Michel Lambert został oskarżony o paserstwo. Przebywał w areszcie od 15 maja do 30 listopada 1992 r.
5 kwietnia jego obrońca wystąpił do Izby Oskarżeń Sądu Apelacyjnego w Riom o stwierdzenie nieważności zarządzeń o przedłużeniu podsłuchu z 31 stycznia i 28 lutego 1992 r. , twierdząc, że sędzia dokonał tego w formie standardowych pisemnych instrukcji, nie wymieniając przestępstw uzasadniających stosowanie tego środka. Izba Oskarżeń oddaliła wniosek. Lambert wniósł kasację wyłącznie na podstawie art. 8 konwencji. W wyroku z 27 września 1993 r. Sąd Kasacyjny stwierdził, iż on nie jest uprawniony do kwestionowania sposobu przedłużania okresu stosowaniu podsłuchu linii telefonicznej innej osoby. Kasacja Lamberta była więc niedopuszczalna.
W skardze do Komisji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta