Łysienie w odwrocie
Uczeni zapowiadają wprowadzenie nowych preparatów na porost włosów
Łysienie w odwrocie
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
z Paryża
Pojawiła się nadzieja, że dotkliwie odczuwane przez mężczyzn i kobiety łysienie będzie można skutecznie leczyć. Amerykańscy uczeni po raz pierwszy spowodowali u myszy porost mieszków włosowych i sądzą, że niedługo uda się im dokonać tego u ludzi. Na zwierzętach testowana jest też terapia genowa, coraz więcej jest preparatów przywracających część włosów niektórym osobom.
Mieszki włosowe, w których tkwi korzeń włosa, powstają u ludzi wyłącznie w okresie życia płodowego, a ich liczba nie zwiększa się po narodzinach. Nowe włosy powstają wyłącznie z zapasu nie zróżnicowanych komórek macierzystych, które u łysiejących ludzi szybciej się wyczerpują. Wprawdzie dostępne są już kremy hormonalne, pobudzające uśpione mieszki do wytwarzania nowych włosów, jednak efekty takiej kuracji wciąż są dość ograniczone. Tym większe są zatem oczekiwana, że wreszcie będzie można wywołać powstawanie nowych folliculus pili, jak nazywają mieszki dermatolodzy.
Obiecujące eksperymenty
Takie obietnice składa Elaine Fuchs z Uniwersytetu Chicago, która wykryła, że beta-katenina stymuluje tworzenie mieszków u ludzi dorosłych. Substancja ta jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta