Recepta na skuteczną walkę z inflacją
Nie wystarczy ustalenie pożądanego wskaźnika i oczekiwanie, że jego realizacja przyjdzie sama z siebie
Recepta na skuteczną walkę z inflacją
MAREK D ňBROWSKI
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o wyborze strategii bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI) powinna zakończyć okres eklektyzmu w polityce pieniężnej. W okresie tym faktyczny cel pośredni (efekt pełzającej dewaluacji) różnił się od oficjalnie deklarowanego, jakim była kontrola tzw. agregatów pieniężnych, a w praktyce próbowano jednocześnie oddziaływać na poziom kursu walutowego, stóp procentowych i wielkość agregatów pieniężnych.
Dokonany wybór nie był jedynie możliwy. Istniały jeszcze dwa inne warianty celu pośredniego: konsekwentne oparcie się na kursie walutowym jako kotwicy nominalnej oraz kontrola agregatów pieniężnych. Wybrane zostało rozwiązanie najambitniejsze, ale zarazem najtrudniejsze. Polega ono, w dużym uproszczeniu, na tym, że cel ostateczny banku centralnego (dezinflacja) staje się jednocześnie celem pośrednim, a cel operacyjny i instrumenty dobierane są w sposób elastyczny, mający zapewnić możliwie precyzyjną realizację założonego numerycznego poziomu inflacji.
Na rzecz dokonanego wyboru przemawia wiele istotnych argumentów.
Po pierwsze, w najpełniejszym stopniu realizuje on konstytucyjną i ustawową misję NBP....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta